‘Pie hole’, colloquial for one’s mouth, is believed to have evolved in the USA in the 1980s from the British expression ‘cake hole’ (coined in the mid 20th century). Pie hole refers to a mouth, as in: Shut your pie hole or, in this case: Put less in your pie hole.

Wednesday, September 2, 2015

10+ Ways to Eat Healthy for Cheap

This debate of healthy food costing more than junk food has reached a point in my mind where I may explode if I see another headline feeding the frenzy of foolish folks who falsely have faith in this fallacy.

First, I must confess it took all my self control to not throw an F-bomb into the alliteration mix. Fierce passion flows through my veins for this issue.

The Sorry Stats
Only a pathetic 13% of Americans eat the recommended servings of fruit per day (1.5-2 cups). And an even more measly (less than) 9% of Americans meet the veg recommendations (2-3 cups).

So here are 10+ things you can do to eat healthy for cheap:
  1. Look for sales!
    • Pay attention to your mail ads and coupons (or use the internet)
  2. Be supermarket-ly promiscuous
    • Try different supermarkets according to their sales
    • Ethnic markets tend to have cheaper fresh produce - remember, beautiful is bland and ugly is tasty (don't buy based on appearance)
  3. Buy seasonal fruit and vegetables
    • Buying strawberries in winter? You're wasting money
    • Squash and pumpkins are cheap most of the year, especially in winter, they last for months, and are delicious roasted
  4. Buy frozen fruit and vegetables
    • Sometimes cheaper
    • Just as good as fresh, sometimes better (1, 2)
    • Less waste
    • Always in your freezer
    • Add to soups
    • Add to stir fries
    • Add frozen fruit to smoothies
  5.  Think canned and jarred! Oh yes, you can can
    • Sometimes cheaper
    • Just as good as fresh, sometimes better (1, 2)
    • Rinse canned veg to remove the salt
    • Add to soups
    • Add to stir fries
    • Add to salad
    • Make your own spaghetti sauce with canned tomatoes (cheaper, healthier, delicious)
  6. Try new fruit and vegetables corresponding to sales
    • Google a recipe for a new type of food and see how you like it
  7. Buy beans (dried and true...)
    • A cheap alternative to meat
    • Good source of lean protein and complex carbs
    • Counts as vegetables
    • Buy dry or canned (rinse canned to expel salt) - they last a long time and can be used in many ways (refried beans, hummus, bean dip, add to soups, add to curries, add to salads... The possibilities are endless - especially with the internet)
  8. Give organic the boot
    • No question, organic is better for the environment (or is it?), but while the organic market is taking advantage of the consumer and charging twice the price... Buy conventional (they both need to be washed anyway)
  9. Rethink your cereal
    • Boxed cereal is robbing you blind
    • "Healthy" boxed cereal is also robbing you blind
    • Buy a bulk bag of rolled oats and add your own cinnamon, or fruit, or vanilla rather than spending 50% more buying it with that stuff already added 
  10. Buy whole food
    • No, I'm not talking about going to Wholefoods or buying "clean" foods (whatever that means anyway)
    • An example: buy a whole chicken, or two (when they're on sale, of course)
      • Go on youtube and spend 10 minutes learning how to carve it up (here, did it for you!)
      • Freeze the cuts to cook later (with lots of veggies)
      • Boil the bones, giblets, and wing tips... Make a stock, freeze it, use it later
      • Use the stock to make a vegetable soup
      • ... Voila, you've just spent ~$6 on an on-sale chicken and got upwards of 10 meals
  11. There is no healthy ice cream
    • Marketers are happy to sell you a watered down, chemical concoction for big bucks
    • Better off buying the real thing for less and spending your extra cash on some fresh stuff
What else can you do?
  • Make your food at home
    • Seriously, spend 10 minutes prepping your lunch at home, it will save you $$ and calories
  • Forgo your daily $5 latte
    • That's $25+ per week that can go to your groceries rather than your urine (think frugally)
  • Trade recipes with coworkers or friends
    • If you want to try something new, ask a friend or work buddy for their favourite recipe

What the heck is a serve anyway?
Any idiot can consult Dr. Google with a phrase such as "what does a serve of vegetables look like". Guess what pops up on the first page?
  • This website includes pictures of what a serve looks like and ways to cook veggies
  • This website shows mock-ups and gives examples of what a serve is for all the food groups
  • This website gives quantities of what a serve is and several healthy tips
  • This website gives you examples, tips and recipes
Wake up people all over the world! Eating and buying healthy is easy.

It takes some planning, don't let that scare you. No one got anywhere without working for it. Consider it a challenge. Add up your grocery bills for the last month and add in all the times your ate/drank away from home. That number is your challenge, and you can beat it!

Let's call it #EatHealthyForCheap

These were the offending articles stating healthier food is more expensive. I'd like to point out, if you're not a savvy, smart shopper... Everything is more expensive.
http://www.reuters.com/article/2015/07/08/us-health-diet-costs-idUSKCN0PI1YR20150708
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150708072101.htm 

2 comments:

  1. Wow! I saw this really great post This debate of healthy food costing more than junk food has reached a point in my mind where I may explode if I see another headline feeding the frenzy of foolish folks who falsely have faith in this fallacy.Health Related Articles

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks for reading! So Glad you enjoyed it.

      Delete